Індекс передачі кольору – що таке індекс CRI і RA і яка їх роль в освітленні?
Вибір правильного освітлення для інтер'єру вашого будинку, офісу чи ресторану відіграє надзвичайно важливу роль у нашому добробуті та функціональності приміщення. Атмосфера, яку ми можемо створити за допомогою ламп, може зробити проведення часу та виконання повсякденних завдань набагато приємнішим. Що робити, якщо світло змінює колір нашого обладнання? Це поширена проблема, яка найчастіше трапляється відразу після того, як ми заносимо покупки в будинок, коли ми помічаємо, що вони виглядають інакше, ніж у магазині. Причина такої ситуації - занадто низький індекс передачі кольору - що про це варто знати? Сьогодні ми обговоримо найважливіші питання, пов'язані з ним.
Що таке індекс передачі кольору CRI і Ra?
На самому початку давайте розберемося з двома найважливішими для цієї теми термінами - це індекс Ra і CRI. Вони використовуються як синоніми, тому що вони стосуються того самого аспекту. Отже, з самого початку абревіатура CRI (індекс передачі кольору) означає коефіцієнт, який показує, якою мірою дане джерело світла відтворює реальні кольори об’єктів порівняно з сонячним світлом. Ra визначається на основі 14 відібраних пробних кольорів, тобто т.зв пробний кольоровий зразок (Test Color Samples). Залежно від виробника ви також можете знайти палітру лише з 8 кольорів. Щоб було легше зрозуміти, ми можемо сказати, що Ra є дещо іншим позначенням CRI.
Що таке індекс передачі кольору (CRI) сонця?
У зв'язку з тим, що якість світла, випромінюваного лампами, порівнюється з світлом від сонця, необхідно відповісти на питання - який у них індекс передачі кольору CRI? Через найвищу можливу природність Ra було прийнято рівним 100 .
Дизайнерський підвісний світильник білого кольору з вигадливо розташованими нитками матеріалу – чудовий варіант для просторих інтер’єрів, як мінімалістичних, так і багато декорованих.
Як розрахувати індекс передачі кольору CRI?
Індекс передачі кольору CRI завжди визначається однаково. У вас є палітра з 14 або 8 зразків кольорів (пастельних відтінків), а потім ви перевіряєте якість відтворення цих кольорів при заданому світлі. Після випробувань фіксуються значення від R1 до R8/R14, які найчастіше вказуються на упаковці продукту або картці продукту, доступній на веб-сайті.
Який CRI найпопулярніших джерел світла?
Незалежно від того, чи шукаєте ви стельові світильники для своєї квартири чи вас цікавлять настільні світильники для офісу - у кожному разі, щоб бути повністю задоволеним покупкою та кінцевим ефектом, варто перевірити, який індекс передачі кольору CRI відрізняє даний продукт. Щоб трохи полегшити вам це завдання та прискорити процес прийняття рішень, ми створили список найпопулярніших джерел світла та їх значення CRI:
- сонячні, традиційні та галогенні лампи – CRI 100;
- світлодіодні лампи – CRI 70-90;
- лінійні люмінесцентні лампи – CRI 80-98;
- компактні люмінесцентні лампи – CRI 80-90;
- індукційні лампи – CRI 80;
- металогалогенні лампи – CRI 65-90;
- натрієві лампи високого тиску - CRI 24;
- натрієві лампи низького тиску – CRI 10-20.
Незважаючи на простий дизайн , золотистий стельовий світильник з трьома молочними кулями вражає естетичним виконанням і дизайнерським кольором, який легко доповнить будь-яку кімнату, оформлену в гламурному стилі.
Індекс Ra і колірна палітра, за якою він перевіряється
Ви вже знаєте, що в процесі перевірки якості відбитого в світлі кольору не менш важливо мати пробний зразок кольорів. Вісім основних, які завжди використовуються, включають:
- R1 – світлий «сірувато» червоний;
- R2 – темний «сірувато» жовтий;
- R3 – сильний жовто-зелений;
- R4 – помірно жовтувато-зелений;
- R5 – світло-блакитно-зелений;
- R6 – світло-блакитний;
- R7 – світло-фіолетовий;
- R8 – світлий «червонувато» фіолетовий.
Як ви, напевно, вже помітили, в наведеному вище списку немає кольорів, які відрізняються своєю інтенсивністю, тому є ймовірність, що, наприклад, червоний втратить якість. З цієї причини були створені додаткові тестові зразки кольорів:
- R9 – сильний червоний;
- R10 – насичений жовтий;
- R11 – сильний зелений;
- R12 – насичений синій;
- R13 – біла шкіра;
- R14 – сильний оливково-зелений.
Настільна лампа чорного кольору з циліндричним рефлектором на трубі - відмінний вибір для офісу, який не тільки практичний, але й естетичний.
Чи впливає індекс передачі кольору Ra на здоров'я і самопочуття людини?
Давно відомо, що при природному освітленні люди почуваються набагато краще, ніж коли проводять багато годин у штучно освітленій кімнаті. Завдяки високому індексу передачі кольору інтер'єр стає максимально природним, а відображення його фактичного кольору сприяє покращенню самопочуття та задоволення від перебування в ньому. Інша ситуація у випадку низького Ra, що робить навколишнє середовище сірим і сумним, і тому людина починає відчувати погіршення психічного стану та настрою . Це точно не сприяє відпочинку чи ефективній роботі. Рекомендується використовувати лампи з CRI 80 і більше.
Де фактор Ra має бути найвищим?
Очевидно, що ми хочемо відчувати себе вдома особливо добре і комфортно, тому слід подбати про те, щоб вибір світла був не випадковим. Крім того, варто мати на увазі кілька інших місць, де неналежний індекс передачі кольору CRI може сприяти погіршенню результатів роботи та навіть численним ускладненням, зокрема:
- художні галереї;
- медичні та стоматологічні кабінети;
- ювелірні магазини;
- ресторани;
- тату-студії;
- перукарні та салони краси.
Коротко підводячи підсумки, нагадаємо вам про найважливіше співвідношення, яке варто враховувати, приймаючи рішення про покупку будь-якої лампи - чим вище індекс передачі кольору, тим краще . Щоб отримати більше цінних порад і натхнення щодо дизайну, відвідайте наш магазин ламп ePlafoniera .